Transformatory i wiedza o nich będzie nam niezbędna do poprawnego konstruowania wzmacniaczy. Można opierać się o konstrukcje fabryczne, są też dostępne w handlu, tak czy inaczej wypada wiedzieć jak działają i jakie mają cechy charakterystyczne.
Sposoby nawijania uzwojeń i budowa rdzenia.
Powyższy rysunek przedstawia dwa najczęściej spotykane typy rdzeni , a także podstawowe sposoby nawijania uzwojeń. Biorę pod uwagę tylko te rdzenie ponieważ umożliwiają w warunkach amatorskich łatwe skonstruowanie transformatora. Rdzenie toroidalne zapewniające najlepsze parametry elektryczne pomijam ; ich konstrukcja wymaga bardziej zaawansowanej technologii niż ta oferowana przez domowy warsztat. Proponowałbym zaopatrzyć się w nawijarkę . Oczywiście możliwe jest nawinięcie transformatora ręcznie ale nawinięcie tysiąca zwojów drutu może zająć nam kilka godzin, a przy tym zwoje nie będą nawinięte dość ściśle ani zbyt równo. Inna rzecz to materiał z jakiego wykonany jest rdzeń transformatora, jego skład decyduje o zniekształceniach wnoszonych przez transformator. Jednak w amatorskich konstrukcjach spotyka się często rdzenie z transformatorów sieciowych, łatwo dostępnych i nie trudnych do przekonstruowania na transformatory głośnikowe. Nie są oczywiście idealne ale można mieć je na uwadze.
Projektowanie transformatorów dla wzmacniaczy z ujemnym sprzężeniem zwrotnym. |
Wzory te powinny pomóc w budowie trafa wyjściowego, traktujmy je jednak jako pewien punkt wyjścia. Tu też jest miejsce na eksperymenty. Trzeba brać pod uwagę: wielkość rdzenia, grubość drutu nawojowego i idące za tym konsekwencje w postaci ilości zwojów wpływających także na charakterystykę transformatora. |